Ortopeda wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju dziecka. Młodzi rodzice wiedzą, że pierwsza wizyta u tego specjalisty ma miejsce w pierwszym miesiącu po narodzeniu maluszka. Jednak wizyty nie powinny być realizowane wyłącznie w czasie aktywnego rozwoju dziecka, lecz także, gdy zauważymy niepokojące symptomy związane z jego ciałem. Poniżej opisujemy, kiedy warto iść ze swoją pociechą do ortopedy.

Pierwsza wizyta u ortopedy

Pierwsza wizyta jest niezwykle istotna, ponieważ ortopeda ocenia funkcjonowanie narządu ruchu, a także ocenia, czy dziecko nie boryka się z dysplazją stawów biodrowych. Identyfikacja ewentualnych nieprawidłowości jest konieczna z uwagi na częste występowanie dysplazji u nowo narodzonych dzieci. Samo badanie realizowane jest przy pomocy USG. Badanie jest obowiązkowe i należy je odbyć w ciągu miesiąca od urodzenia.

Z uwagi na powagę takiej wizyty, warto udać się do doświadczonego ortopedy, który potrafi zidentyfikować ewentualne nieprawidłowości. Z tego względu najczęściej rodzice korzystają z internetu, wyszukując specjalistów przez przeglądarki internetowe, wpisując na przykład kolejno frazy: ortopeda Gdańsk – po chwili pojawi nam się lista gabinetów.
Omawiając pracę ortopedy, należy pamiętać o jego szerokiej działalności na rzecz prawidłowego rozwoju dzieci. Zazwyczaj poradnie ortopedyczne zajmują się wadami wrodzonymi i nabytymi narządu ruchu, skrzywieniem kręgosłupa, leczeniem kontuzji oraz urazów czy profilaktyką wad postawy.

Jakie symptomy są oznaką konieczności wizyty u ortopedy?

Jak już wiemy, pierwsza wizyta u ortopedy ma miejsce już w pierwszym miesiącu urodzenia dziecka. Specjaliści rekomendują również wizyty w 7 lub 8 miesiącu życia, gdy maluch zaczyna pełzać, a także w 2 roku życia. Poza rekomendacjami dotyczącymi wizyt w konkretnych momentach życia warto także skontaktować się ze specjalistami, gdy zauważymy u dziecka, że jest mało ruchliwe, w trakcie chodzenia utyka lub stawia krzywo kolanka oraz jedna łopatka jest wyżej od drugiej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *