Ortopeda wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju dziecka. Młodzi rodzice wiedzą, że pierwsza wizyta u tego specjalisty ma miejsce w pierwszym miesiącu po narodzeniu maluszka. Jednak wizyty nie powinny być realizowane wyłącznie w czasie aktywnego rozwoju dziecka, lecz także, gdy zauważymy niepokojące symptomy związane z jego ciałem. Poniżej opisujemy, kiedy warto iść ze swoją pociechą do ortopedy.

Pierwsza wizyta u ortopedy

Pierwsza wizyta jest niezwykle istotna, ponieważ ortopeda ocenia funkcjonowanie narządu ruchu, a także ocenia, czy dziecko nie boryka się z dysplazją stawów biodrowych. Identyfikacja ewentualnych nieprawidłowości jest konieczna z uwagi na częste występowanie dysplazji u nowo narodzonych dzieci. Samo badanie realizowane jest przy pomocy USG. Badanie jest obowiązkowe i należy je odbyć w ciągu miesiąca od urodzenia.

Z uwagi na powagę takiej wizyty, warto udać się do doświadczonego ortopedy, który potrafi zidentyfikować ewentualne nieprawidłowości. Z tego względu najczęściej rodzice korzystają z internetu, wyszukując specjalistów przez przeglądarki internetowe, wpisując na przykład kolejno frazy: ortopeda Gdańsk – po chwili pojawi nam się lista gabinetów.
Omawiając pracę ortopedy, należy pamiętać o jego szerokiej działalności na rzecz prawidłowego rozwoju dzieci. Zazwyczaj poradnie ortopedyczne zajmują się wadami wrodzonymi i nabytymi narządu ruchu, skrzywieniem kręgosłupa, leczeniem kontuzji oraz urazów czy profilaktyką wad postawy.

Jakie symptomy są oznaką konieczności wizyty u ortopedy?

Jak już wiemy, pierwsza wizyta u ortopedy ma miejsce już w pierwszym miesiącu urodzenia dziecka. Specjaliści rekomendują również wizyty w 7 lub 8 miesiącu życia, gdy maluch zaczyna pełzać, a także w 2 roku życia. Poza rekomendacjami dotyczącymi wizyt w konkretnych momentach życia warto także skontaktować się ze specjalistami, gdy zauważymy u dziecka, że jest mało ruchliwe, w trakcie chodzenia utyka lub stawia krzywo kolanka oraz jedna łopatka jest wyżej od drugiej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *