Sprawność jest niezwykle ważna, a wiedzą to zwłaszcza seniorzy, którzy mogą ją utracić w wyniku choroby lub występującego schorzenia. Jednak tę sprawność można przywrócić za pomocą odpowiednich ćwiczeń i procesu, jakim jest rehabilitacja. Warszawa i inne polskie duże miasta to miejsca wielu placówek oferujących rehabilitacje dla seniorów. Poniżej przybliżamy skutki braku ruchu u seniorów oraz opisujemy, czym się charakteryzuje właściwa rehabilitacja dla osób starszych.

Skutki braku ruchu u seniorów

Rehabilitacja w przypadku seniorów jest jedynym sposobem na przywrócenie sprawności fizycznej. Brak rehabilitacji lub brak jakiegokolwiek ruchu negatywnie wpływa na stan fizyczny i psychiczny seniora. Z powodu braku ruchu słabnie układ sercowo-naczyniowy oraz wydolność organizmu.

Długie leżenie w szpitalu po wypadku osłabia również układ mięśniowo-szkieletowy. Co więcej, brak aktywności fizycznej powoduje obniżenie nastroju. Jak widać, skutki braku ruchu są bardzo poważne dla seniorów, dlatego tak istotna jest rehabilitacja.

Odpowiednia rehabilitacja

Pod pojęciem odpowiedniej rehabilitacji dla seniorów, mamy na myśli taką, która aktywizuje chorego pacjenta. W przypadku pacjentów leżących przez dłuższy czas stosuje się odpowiednio dopasowane pozycje ułożeniowe. Ściślej mówiąc, pacjent ćwiczy siadanie oraz wstawanie z łóżka. W przypadku operacji bioder, ćwiczenia dla seniorów polegają na stopniowej aktywacji zakresu ruchowego.

Każde ćwiczenia jednak są odpowiednio dopasowane do stanu pacjenta oraz postawionego celu. To wymaga od fizjoterapeuty dużego zaangażowania oraz kreatywności. Fizjoterapeuta pracujący z seniorami powinien umieć motywować do działania.

Osiągnięcie celu jest możliwe tylko z dobrze wykwalifikowanym fizjoterapeutą. Dlatego najlepiej szukać takiego specjalisty przez internet. Przykładowo mieszkaniec Warszawy może wpisać w wyszukiwarkę: rehabilitacja Warszawa. Po chwili znajdziemy placówki w naszym mieście. Przy okazji, warto prześledzić opinie na temat danego fizjoterapeuty.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *